Projekt Badatelé

V letošním školním roce se naše škola zapojila do projektu BADATELÉ.CZ, v rámci kterého se žáci učí badatelskou metodou. Badatelsky orientované vyučování (z angl. IBSE - Inquiry Based Science Education) se čím dál častěji objevuje v souvislosti s tím, jak zvýšit úspěšnost žáků ČR v mezinárodním měřítku. Jde o projekt, jehož organizátorem je Sdružení Tereza z Prahy a v letošním roce je v něm zapojeno 15 základních škol z celé republiky a čtyři vysoké školy – UK Praha, MU Brno, Technická univerzita Liberec a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
Některé školy se zapojily do tvorby výukových lekcí pro žáky a nyní probíhá druhá fáze tohoto projektu – ověření těchto materiálů ve výuce.
V naší škole se do projektu zapojila osmá třída. Žáci se v hodinách fyziky učí analyzovat problém, tvořit otázky a hypotézu, plánovat a provádět výzkum, experiment nebo výpočet, interpretovat data a nakonec prezentovat své výsledky.
V první lekci pátrali žáci po tajemném Black Smoke. Zjistili, že jeho následky na zdraví jsou opravdu alarmující, Vždyť vzdušnou čarou jsme od nejpostiženějších oblastí opravdu kousek.
Ve druhé lekci se žáci zamýšleli nad funkcí zraku. Propojili učivo přírodopisu a fyziky a v několika pokusech si sami ověřili, jak lidské oko funguje. Prověřili si své vidění do dálky, vidění nablízko, ostrost zraku, barevné vidění, prostorové vidění a funkci slepé skvrny. Myslím, že žáky tato práce nejen bavila a rozšířila jejich informace o zraku, ale především se opět zdokonalili ve tvorbě otázek a hypotéz.
Jedním z cílů projektu je vznik sady metodických materiálů zahrnujících pracovní listy a úlohy pro žáky 1. a 2. stupně, rozšiřující materiály pro interaktivní tabule, metodika pro pedagogy, jak s materiály pracovat a také metodika badatelsky orientovaného učení pro pedagogy a návod pro sestavení vlastní výukové hodiny. Následně budou tyto materiály volně distribuovány pro pedagogy celé ČR.